Ekspozycja planet w Sopotni Wielkiej!

28 Wrzesień, 2020 - 14:55 -- OWES

Stowarzyszenie POLARIS-OPP wraz z Urzędem Gminy Jeleśnia oraz Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika, zaparaszją na nietypową wystawę plenerową planet pneumatycznych "Misja po Układzie Słonecznym", która odbędzie się 3-4 października 2020 r. Będzie to pierwsza, pełna prezentacja tej koncepcji w Polsce, opracowanej przez w/w organizację w 2019 roku, która otrzymała dofinansowanie ze środków PROO 1a NIW-CRSO. Niestety czas pandemii zablokował jej prezentację na wiosnę br. i również teraz wystawa będzie realizowana jedynie w formie instalacji planet o rozmiarach od 3 do 5m. na otwartej przestrzeni, bez wchodzenia do ich wnętrz, ale za to z ich podświetleniem od środka.

Mimo jednak tego, wydarzenie może okazać się dosyć spektakularne, gdyż nie tylko gigantyczne wręcz planety pojawią się na polach w centralnej części miejscowości - Sopotni Wielkiej, ale i wraz ze zmierzchem zostaną kolejno oświetlone począwszy od Słońca, a na Uranie kończąc. Ciekawostką będzie także moment, w którym wygaszone zostanie całe oświetlenie publiczne w miejscowości, a z pobliskiego wzgórza (punkt widokowy z drogą asfaltową), będzie można zobaczyć ww. kule planetarne na tle panoramy Sopotni Wielkiej.

Wydarzenie to rozpocznie się 3 października ok. godz. 20:00 i zakończy 4 października w nocy. W przypadku deszczowej pogody rozważane jest przesunięcie ekspozycji o jeden dzień (niedziela), gdyż niestety planety nie mogą być wystawione na intensywne działanie wody/deszczu. Decyzje w tej kwestii zostaną podjęte najpewniej już w samą sobotę 3.10.2020 r. ok. godz. 13:00-14:00, znając już bardziej wiarygodne prognozy pogody.

Ekspozycja planet w środku miejscowości jest pokłosiem dwóch, podejmowanych przez organizację działań:
- popularyzacji zagadnienia ochrony ciemnego nieba www.ciemneniebo.pl  i astronomii oraz pretendowania Sopotni Wielkiej do międzynarodowego tytułu Dark Sky Community, nadawanego przez International Dark-Sky Association www.darksky.org  w USA (jako pierwsza miejscowość w Polsce oraz raptem 12 lokalizacja w Europie); w tym zakresie pomysł dofinansowany został ze środków Komisji Europejskiej w ramach EKS (Projekt Solidarnościowy), który prowadzi młodzież i społeczność lokalna Sopotni Wielkiej wraz z naszym stowarzyszeniem,
- realizacji projektu "Misja po Układzie Słonecznym", dofinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, priorytet 1a (folder pełnej wersji wystawy, czasowo nie możliwej do realizacji z powodu COVID-19: http://www.polaris.home.pl/pub/astroevents/Misja%20po%20Uk%C5%82adzie%20S%C5%82onecznym%20-%20folder%20v1.pdf

Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcy zgodzili się na bezpłatne udostępnienie terenów swoich działek, łąk i pól do rozłożenia planet pneumatycznych, podłączenie do prądu, a także osobiste zaangażowanie w rozłożenie ekspozycji. W działaniach weźmie udział blisko setka wolontariuszy na różnych etapach przygotowania wydarzenia. Dużą część kosztów przygotowań pokrywa również fundusz sołecki, na podstawie uchwały mieszkańców, co świadczy również o faktycznym zaangażowaniu społecznym w tą nietypową koncepcję.

Zapraszamy w imieniu Stowarzyszenia Polaris OPP 

O szczegóły można zapytać: Piotr Nawalkowski
Prezes Stowarzyszenia POLARIS - OPP
koordynator Programu Ciemne Niebo
kom. 664-14-29-49